crossorigin="anonymous">
top of page
  • admin

KARTLARIN TERS YORUMLANMASI

Güncelleme tarihi: 17 Şub

Youtube kanalım açıldı. Dilerseniz buradan kanalıma ulaşabilir ve tüm videoları izleyebilirsiniz.

Merhaba dostlar,

Bu yazım bilgilendirmeden daha çok tartışma konusu gibi olacak. Konumuz ise başlıktan da anlaşılabileceği gibi kartların ters pozisyonlarının yorumlanması.

Öncelikle (Tarotun birçok konusunda olduğu gibi) bu konuda doğru veya yanlış diye bir durum söz konusu değildir. Dolayısıyla size doğrusu budur ya da doğrusu şudur diye bir söz söylemeyeceğim. Öncelikle kartların ters olarak yorumlanması ne demek ona bakalım.

Yukarıda çok temel bir şekilde kılıç dokuzlusunun ters ve düz olarak anlamlarını verdim. Tabi ki aslında çok daha derin anlamları olan bir karttır fakat benim size göstermek istediğim iki durumun aslında birbirinin simetrisi olması. Ben kendi eğitimlerimde kartların ters anlamlarından bahsetmiyorum ama aslında 78 kartın neredeyse tamamında anlamlar birbirinin tersi olarak yorumlanır. Bu yüzden ilave olarak bir eğitim veya bahsetmeye gerek yoktur. Peki hangisi doğru ya da hangisi daha doğru?

Başta da belirttiğim gibi bu durumda doğru veya yanlış yoktur. Yani bu tamamen sizin tercihinize bağlı bir şey. Sadece dikkat etmenizi istediğim tek şey bu durumu kendiniz için değişmez bir kural olarak kullanın. Ya her zaman kartların düz halini kullanarak yorumlayın ya da ters durumlarını da dikkate alarak yorumlayın. Yani bir açılımda ilk durumu başka bir açılımda ikinci durumu kullanarak yapmayın. Şimdi ise bu iki durumu karşılaştıralım.


Kartları olduğu gibi ters ve düz şekilde yorumlamak


İlk tarot destesi siparişinizi verdiniz veya bir yerden aldınız. Tabi ki ilk olarak deste içerisinde bulunan kitapçığı incelemeye başlıyorsunuz ve bu kitapçıkta kartların ters ve düz anlamlarının farklı olduğunu görüyor ve o şekilde devam ediyorsunuz. Bu arada o kitapçıklardan tarot öğrenmeye çalışmayın çünkü inanılmaz derecede karışık ve birçoğu doğru düzgün bir bilgi içermiyor. Buna rağmen o kitapçıkta bile kartların ters anlamlarının aslında kartın kendi anlamının simetriği olduğunu fark edeceksiniz. Bazı kartlar için farklı bilgiler de yazıyor fakat bana göre bunlarda doğru bilgiler değil. Kitapçığı bir kenara bırakırsak, kartların ters anlamları için ayrı bir çalışma yapmanıza gerek yoktur. Bazı tarot yorumcuları bu ters anlamları açılmalarına dahil eder. Çünkü o kartın vermek istediği anlamın ters anlamında olduğunu düşünürler. Hiçbir şey tesadüf olmadığı gibi, kartlarında tesadüfen ters gelmeyeceği varsayımı ile hareket ederler. Bir diğer neden ise bu sayede kartlara daha fazla anlam yüklenebilmesidir. Benim kullandığım bir yöntem olmasa bile isteyen kişiler açılımlarını bu şekilde yapabilirler.


Kartları sadece düz olarak yorumlamak


Düz yorum için çok fazla bilgi vermeye gerek yok zaten. Kartların kendi anlamlarını öğrenmek yeterli oluyor. Bu şekilde açılım yapanların fikri ise ki buna bende dahilim, kartların açılım esnasında ters ya da düz gelmesi tamamen bir şanstır ve açılımda anlam farkı oluşturması doğru değildir. Çok büyük ihtimalle bir önceki yaptığınız açılımda kart ters veya düz açılmışsa değişmeyecek ve yaptığınız açılımda da o şekilde kalacaktır. Bununla birlikte ters anlamlar tam anlamıyla simetrik olduğu için çok büyük açılım anlam farklılıkları oluşacaktır. Bu yanlış olarak değerlendirildiği için kart ters dahi olsa düzeltip açılıma öyle devam edilmektedir.

Sonuç olarak yazının başında da belirttiğim gibi bu olayın doğrusu veya yanlışı yoktur. Tamamen hangi yolu tercih ettiğinize bağlıdır. Buradaki en önemli durum sadece birini seçmeniz ve değişim yapmadan artık tamamen o şekilde açılım yapmanızdır. Umarım bu yazı karar vermenizde yardımcı olmuştur. Sevgilerle…

Siz de uygun fiyat ile tarot ve katina eğitimi almak istiyorsanız aşağıdaki linki tıklayabilir, instagram ve whatsapp üzerinden mesaj atabilirsiniz.


Kurslar hakkında bilgi almak için tıklayın


Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


logo

KARTLARIN BÜYÜLEYICI DÜNYASINA HOSGELDINIZ

logo
bottom of page