crossorigin="anonymous">
top of page
  • admin

Azize ve imparatoriçe kartlarını daha iyi anlamanız için mitolojik bir hikâye

Güncelleme tarihi: 17 Şub

Youtube kanalım açıldı. Dilerseniz buradan kanalıma ulaşabilir ve tüm videoları izleyebilirsiniz.

Çayınızı kahvenizi alın çünkü biraz uzun bir yazı olabilir. Bu yazıda sizlere antik bir hikâyeden bahsedeceğim ve bu hikâye ile tarotun çok sevdiğimiz iki kartı olan Azize ve İmparatoriçe arasındaki bağlantıyı açıklamaya çalışacağım. Bu hikâyede Demeter Azize kartını, Persephone ise İmparatoriçe kartını temsil etmektedir. Hatta imkânınız var ise okumadan önce bu iki kartı alıp incelemenizi ve anlamlarına tekrar bakmanızı tavsiye ederim.

Demeter, Zeus ile evli olan bir Yunan tanrıçasıdır ve Persephone adında bir kızları vardır. Demeter’in kızı Persephone’ye takıntı sayılabilecek düzeyde düşkündür ve bu yüzden kızını sürekli gözü önünde tutar ve onunla evlenmek isteyen herkese karşı çıkardı. Persephone ise güzelliği ve saflığı ile tüm tanrıların ilgisini çeken alımlı, genç bir kadındı. Tabi ki bu durum kısa sürede birilerinin dikkatini çekmeye başladı ve taliplileri bir bir Demeter’in kapısını çalmaya başlamıştı. Son olarak yer altı tanrısı olan Hades, Persephone’ye âşık olmuş ve onunla evlenmek istediğini Demeter’e söylemiştir. Demeter kötülük dışında hiçbir vasfı olmayan Hades’e hakaretler ederek kovmuş ve kızının asla kendisi ile evlenmeyeceğini söylemiştir. Hades ise vazgeçmemiş ve ne pahasına olursa olsun bu evliliği gerçekleştirmeye karar vermiştir. Bir gün Persephone doğada çiçek toplarken çok güzel bir nergis çiçeği görür ve onu koparır. Kopardığı anda yer yarılmaya başlar ve yer altından çıkan Hades hızlı bir şekilde Persephone’yi alır ve açılan yerden aşağı götürür. Olay o kadar hızlı gerçekleşir ki Güneş tanrısı Helios dışında hiç kimse bu olayı göremez. Kızının kaybolduğunu anlayan Demeter ağlayarak her yerde kızını aramaya başlar. Helios ise Demeter’in üzüntüsüne dayanamaz ve gördüklerini anlatır. Olayı duyunca çok sinirlenen Demeter Zeus ve Helios’ a bu durumu düzeltmelerini söyler fakat istediği etkiyi göremez ve bu durumu kabullenmesi gerektiği söylenir. Buna çok sinirlenen Demeter dünyaya verimlilik vermeyi bırakır ve dünyada kıtlık başlar. Ekinler büyümez, göller kurumaya hayvanlar ve insanlar ise ölmeye başlar. Bu durum karşısında bir şeyler yapması gereken Zeus Demeter’e gider ve Hades ile anlaşacaklarını ve kızını geri getireceğini söyler. Fakat tek şartı Persephone’nin yer altında zorla tutulduğunun kanıtlanmasıdır. Bunu duyan Hades Persephone’ ye yasaklı nar tohumları yedirir. Nar yasaklı bir meyvedir ve yiyen kişi kendisini yeraltı dünyasına ait hisseder. Zeus ve Demeter yer altı dünyasına giderler ve Persephone’ye gelmek isteyip istemediğini sorarlar. Yasaklı meyvenin etkisinde kalan Persephone kocasını sevdiğini ve yer altı dünyasında kalmak istediğini söyler. Bunu duyan Demeter öfkeden kıpkırmızı olur, Hades’in kızını kandırdığını ve bundan sonra asla dünyaya verim getirmeyeceğini söyler. Zeus ise orta yolu bulmak için Persephone’nin yılın altı ayında annesinin yanında kalmasını diğer altı ayında ise Hades’in yanında yer altı dünyasında kalmasına karar verir. Bu karar iki tarafı da memnun etmese de yapacak bir şey yoktur. Persephone annesi Demeter’in yanındayken dünyada ilkbahar ve yaz mevsimi yaşanırken, yer altı dünyasına döndüğünde Demeter görevlerini yapmadığı için sonbahar ve kış yaşanır. Bu durum Yunanistan’da hala hatırlanır ve kızlar bir haftalığına eşlerini bırakıp annelerinin yanına gelirler.

Şimdi bu iki kartı tekrar, Azize (Demeter) ve İmparatoriçe (Perephone), tekrar düşünün, kartların üzerinde ki sembollere bakın ve aralarında ki bağlantıyı veya farkı yorum kısmında belirtin.
Sizde uygun fiyatla tarot öğrenmek ve güzel bir temel oluşturmak isterseniz aşağıdaki görselleri tıklayıp bilgi alabilir, whatsapp veya instagram @tarot.gunluklerim hesabından iletişime geçebilirsiniz.Kurslar hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın


3.439 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

コメント


logo

KARTLARIN BÜYÜLEYICI DÜNYASINA HOSGELDINIZ

logo
bottom of page